قمری: 10 شعبان 1441 22:3 - شنبه - 15 فروردین 1399
پنجمین نشست پژوهشكده مجازی تربیت اسلامی بنیان دوشنبه 18 اردیبهشت 1391 - گزارش تصویری از نشست تخصصی تربیت اسلامی از منظر استاد شهید مطهری

 گزارش تصویری از نشست تخصصی تربیت اسلامی از منظر استاد شهید مطهری - پنجمین نشست پژوهشكده مجازی تربیت اسلامی بنیان دوشنبه 18 اردیبهشت 1391

به حول و قوه الهی و توجهات بقیه الله الاعظم و بهره برداری از ارواح طیبه شهدای عزیز به ویژه عمارهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران پنجمین همایش هم¬اندیشی پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان طبق مصوبه شورای پژوهشکده به مناسبت گرامیداشت هفته ارزشمند مقام شامخ معلم و به پاسداشت جایگاه علم، فقاهت، روحانیت، استاد، معلم و شخصیت بی بدیل استاد شهید، فیلسوف گرانقدر مرتضی مطهری و ارج نهادن به همه سنگرداران تعلیم و تربیت و محققین و پژوهشگران حوزه و دانشگاه، توسط پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی با همکاری مرکز تحقیقاتی حکمت و با حضور اندیشمندان، فرهیختگان، نخبگان، اساتید حوزه و دانشگاه، دانشجویان و پژوهشگران، بسیجیان و اقشار اندیش ورز خواهران و برادراندرتاریخ 18 اردیبهشت ماه 1391 ساعت 17 در محل سالن همایشهای سازمان تبلیغات اسلامی با حضور میهمان ویژه پژوهشگر آقای دکتر باقی نصرآبادی از دانشکده شهید محلاتی قم برگزار گردید. برنامه های اجرا شده در این همایش به شرح ذیل بوده است.

 گزارش تصویری از نشست تخصصی تربیت اسلامی از منظر استاد شهید مطهری - پنجمین نشست پژوهشكده مجازی تربیت اسلامی بنیان دوشنبه 18 اردیبهشت 1391

در ابتدای مراسم جاج آقای رضائی به عنوان مجری با عرض سلام و ادب و احترام و خیر مقدم خدمت حضار و همچنین خوش آمدگویی محضر استاد باقی نصرآبادی از پژوهشگران دانشکده شهید محلاتی و مرکز تحقیقات اسلامی قم به بیان برنامه های همایش پرداختند که شامل موارد زیر می باشد:

1-تلاوت آیاتی از قرآن مجید

2-اجرای سرود جمهوری اسلامی ایران

3-پخش کلیپ عملکرد پژوهشکده و رسالت آن،

4-عرض خیر مقدم توسط فرمانده مرکز بسیج طلاب خراسان رضوی حجه الاسلام و المسلمین سرور

5-بیانات استاد ارجمند دکتر باقی نصرآبادی در موضوع ایده آل ها، رسالت ها، کارکردها و آسیب های نهادهای تربیتی از نگاه استاد شهید مرتضی مطهری

6-پرسش و پاسخ بخش به عنوان بخش پایانی این همایش.

 گزارش تصویری از نشست تخصصی تربیت اسلامی از منظر استاد شهید مطهری - پنجمین نشست پژوهشكده مجازی تربیت اسلامی بنیان دوشنبه 18 اردیبهشت 1391

 گزارش تصویری از نشست تخصصی تربیت اسلامی از منظر استاد شهید مطهری - پنجمین نشست پژوهشكده مجازی تربیت اسلامی بنیان دوشنبه 18 اردیبهشت 1391

تلاوت کلام الله مجید :

پس از اعلام برنامه ها آیاتی از کلام وحی توسط حجه الاسلام حاج آقای رضائی از بسیج طلاب قرائت شد.

پخش کلیپ :

در ادامه برنامه همایش کلیپی شامل موارد زیر پخش شد:

1-نمایش تصاویر برخی از بزرگان به همراه سخنان حضرت امام(ره)

2-نمایش متون استراتژی، چشم انداز، ماموریت ها و رسالت های پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان

3-نمایش قسمت هایی از جلسات شورای علمی پژوهشکده

4- نمایش بخشهایی از برگزاری همایش های تخصصی به همراه برخی تصاویر و عکس های ضبط شده از آنها

5-صحبت های تعدادی از سخنرانان

- 6-نمایش تصاویری از نمایشگاه هفته پژوهش و غرفه پژوهشکده در آن

7-معرفی پایگاه جامع اینترنتی، سایت و پورتال پژوهشکده

 گزارش تصویری از نشست تخصصی تربیت اسلامی از منظر استاد شهید مطهری - پنجمین نشست پژوهشكده مجازی تربیت اسلامی بنیان دوشنبه 18 اردیبهشت 1391

سخنرانی حجه الاسلام و المسلمین سرور مسئول طلاب سپاه امام رضا (ع) خراسان رضوی

حمد و سپاس خداوند منان را که در این هم اندیشی در حضور جمعی از فرهیختگان هستیم که سال ها توفیق درک جایگاه رفیع استادی را داشته اند. انشاءالله به اتفاق به تجلیل از مقام و پاسداشت شخصیتی خواهیم رفت که به تعبیر مقام معظم رهبری، کشور ما مرهون فکر و اندیشه آن بزرگوار است. بدین منظور در خدمت یکی از اساتید بزرگوار که سال ها در ارتباط با آثار شهید مطهری بوده و در این زمینه صاحب اثر می¬باشند هستیم و از محضر ایشان استفاده می کنیم. همه عزیزانی که اینجا هستند از تشخیص ویژه ای برخوردارند و ضمن خیر مقدم به همه ی عزیزان، از طرف شما بزرگواران که به دعوت پژوهشکده بنیان در این همایش حضور به هم رسانیده¬اید به استاد ارجمند جناب آقای دکتر باقی نصرآبادی خیر مقدم عرض می کنم و از ایشان سپاسگزاری می نمایم.

 گزارش تصویری از نشست تخصصی تربیت اسلامی از منظر استاد شهید مطهری - پنجمین نشست پژوهشكده مجازی تربیت اسلامی بنیان دوشنبه 18 اردیبهشت 1391

ایراد سخنرانی جناب آقای دکتر باقی نصرآبادی، سخنران ویژه مراسم

سلام علیکم. اعوذ بالله من الشیطان الرجیم. بسم الله الرحمن الرحیم. من حقیقتا خیلی خوشحالم که دو تا توفیق نصیب بنده شد، یکی زیارت امام رضا و دیگری دیدار دوستان، اساتید و فرهیختگان و امیدوارم این گونه جلسات منشأ خیرات در حوزه ی تعلیم و تربیت اسلامی بشود. من صحبتم را چند قسمت می کنم:

1-مقدمه کوتاهی راجع به دنیای امروز درباره تعلیم و تربیت

2-بحث مقدماتی که موجب قوام تعلیم و تربیت در نظام آموزشی می شود.

بنده حدود 25 سال است در آثار شهید مطهری مطالعه می کنم. در جلسه امروز صحبت من چند قسمت است: یک قسمت از مباحث شخصیتی شهید مطهری که به لحاظ تربیتی چه شخصیتی بودند و جا بیفتد که ایشان این ویژگی ها را داشتند و بعد وارد این حوزه شدند و اگر این ویژگی ها را نمی داشت نمی تواند حرفی برای گفتن داشته باشد و هر کس هم امروز می خواهد در راه پیشرفت علم حرکت کند باید این ویژگی ها را داشته باشد. بنده متوجه شدم تعدادی از ایده هایی که رهبری در پی آن بودند در این جلسات به وقوع خواهد پیوست. یکی در جهت بومی سازی علم، الگوسازی اسلامی-ایرانی پیشرفت، خودباوری و اقتدار ملی، بحث همت مضاعف و کار مضاعف، بحث شعار تبیین شده مقام عظمای ولایت در سال جدید یعنی "تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی".

صحبتی دارد شهید مطهری می گوید: "شما اگر می خواهید با فرهنگ ها برخورد کنید نه باید تسلیم محض شوید نه کاملأ آن را رد کنید بلکه باید موضع گزینش عاقلانه را داشته باشید"، بحث تحول در علوم انسانی، امیدوارم خروجی این کار خوراکی برای حوزه ها و دانشگاه ها باشد، انشاءالله.من چند ویژگی برجسته از شهید مطهری را مطرح می نمایم، بعد نکات مهم کتاب تعلیم و تربیت را که برجسته کرده ام بیان می کنم. قسمت بعدی صحبتم هم آسیب شناسی است.

ما در عرصه ی تعلیم و تربیت دو نوع معلم می توانیم داشته باشیم: الف-معلم بیان و معلم ظاهری، ب- معلمی که در قرآن به نام اسوه نام گرفته است. من فکر می کنم شهید مطهری بیش از بیان و گفتار خود معلم اسوه بود. شهید مطهری می گوید: "برخی دانشمندان در طول حیات خود بارها نظراتشان عوض می شود و دسته دومی هستند که دارای ثبات اندیشه اند." ایشان می گوید: "من از ابتدای جوانی تا به حال یک سطر ننوشته ام که غلط باشد و برگردم اصلاحش کنم." این کسی که می خواهیم درباره اش صحبت کنیم و بحث و بررسی نمائیم دارای این چنین ویژگی هایی است. ویژگی دیگر این شهید بزرگوار تلاش علمی ایشان است. ایشان می فرمایند: " کتابی در حوزه و دانشگاه و در عرصه ی جامعه نیست که من ندیده باشم و سطر سطر آن را نخوانده باشم."

ویژگی اصلی شهید مطهری تسلط ایشان بر کار است. یک نکته بگویم، ایشان کارشان را فقط بر حوزه معطوف نکرد. ایشان روی دانشگاه هم بسیار کار کرد.

اهدافی که در نظام تعلیم و تربیت دنیا دنبال می شود چندگونه است:

1-نظام تربیتی سازگار: تربیت افرادی در جامعه که از نظر اخلاقی همرنگ جماعت باشند.

2-نظام تعلیم وتربیتی که می خواهد انتقال علم را به منظور شناساندن دریچه های علم انجام دهد.

3- نظام تعلیم و تربیتی که به ساختن و پرداختن شخصیت های سالم و مؤثر می پردازد.

در نظر شهید مطهری افزایش علم شرط لازم است و شرط کافی آن است که خروجی این نظام چه انسان هایی می شوند. ایشان هدف نهایی پیامبران را ساختن انسان مطلوب می داند. به نظر من یک معجزه-ی اسلام قرآن بود و دیگری اخلاق و الگوی حسنه. به قول شهید مطهری فرق تربیت و اخلاق این است که تربیت یک واژه عام است که شامل خوب و بد می شود اما اخلاق همیشه در موضع قداست هاست. ایشان می گوید علم امروز از ساختن و تربیت انسان عاجز است. تنها کاری که می کند این است که نیمه ی انسان را بسازد. ایشان در کتابش بیان می دارد: الکسیس کارن انگلیسی می گوید: "علم امروز نهایت کارش این است که مغزها را بزرگ تر کرده اما دل ها را ضعیف تر کرده است. ایشان در بخش دیگری می فرمایند فرهنگ غرب فرهنگ جهان آگاهی به انسان می دهد اما فرهنگ خود فراموشی را از انسان می گیرد." از نظر ایشان راز سقوط انسان در همه زمینه ها این موضوع است.

از نظر شهید مطهری معلم وظیفه ی اصلی اش این است که نیروی متعلم و مترقی را پرورش بدهد، استقلال بدهد و قوه ابتکار را در او زنده کند. هدف اصلی ما در نظام تعلیم وتربیت این است، در حالی که در نظام تعلیم و تربیت غرب، انسان سازگار است. در نظر آقای مطهری تعلم باید با تعقل همراه باشد.

ایشان در زمینه تعلیم و تربیت می فرمایند ما باید فضیلت علم را در جامعه ی مطرح کنیم نه فضیلت عالم را. از نظر ایشان باید جامعه اسلامی را در جهت علم آموزی بیشتر پیش ببریم. مسئله دیگر این است که به جای تفکر بیشتر تعلیم بیشتر است که مطرح است. در کشورهای پیشرفته دایره مشکلاتشان کوچکتر از دایره تفکرشان است لذا پیشرفت دارند. در کشور ما مسئله بالعکس است، دایره تفکر کوچکتر از دایره مشکلات است، لذا نتوانسته ایم در زمینه تربیت پیشرفت کنیم.

مشکل دیگر در این حوزه در منظر شهید مطهری این است که وجهه فردگرایی به جای جمع گرایی مطرح است. مسئله بعدی غلبه آموزش بر پژوهش است یعنی در زمینه تعلیم وتربیت، پیشرفت یک بالش بر آموزش است یک بالش بر پژوهش. مسئله دیگر فرهنگ کار است که تا به حال در بین مسلمانان سعی کرده ا ند کار را تحقیر کنند.

 گزارش تصویری از نشست تخصصی تربیت اسلامی از منظر استاد شهید مطهری - پنجمین نشست پژوهشكده مجازی تربیت اسلامی بنیان دوشنبه 18 اردیبهشت 1391

در ادامه جلسه بسته های فرهنگی شامل موارد زیر به شرکت کنندگان در همایش تحویل شد و فرم های نظرسنجی که توسط شرکت کنندگان محترم تکمیل گردیده بود جمع آوری شد تا نظرات و پیشنهادات این عزیزان مورد بهره برداری قرار گرفته و تجزیه و تحلیل گردد.

سی دی مجموعه آثار شهید مرتضی مطهری

مقاله ای با عنوان مروری گذرا به برخی از کمالات استاد شهید مرتضی مطهری

• رفتارشناسی شهید مرتضی مطهری

• فرم های نظر سنجی و پیشنهادات

- در انتهای جلسه پرسش هایی توسط حاضرین انجام شد و پاسخ هایی از طرف جناب آقای دکتر باقی نصرآبادی به سؤال کنندگان ارائه گردید.

pdf مشروح كامل پنجمین نشست را در ادامه دانلود كنید.

دانلود مشروح گزارش پنجمین همایش پژوهشکده بنیان


تاریخ آخرین بروز رسانی : شنبه - 11 مهر 1391 ..::.. تعداد بازدید این صفحه : 2329
بازدیدامروز : 212
بازدید دیروز : 141
بازدید کل : 127610