قمری: 4 شوال 1441 22:19 - شنبه - 6 خرداد 1399
بیست وچهارمین همایش پژوهشکده تربیت اسلامی بنیان

آیت الله اشرفی شاهرودی:

آزادی در کشور ما در کنار جمهوری اسلامی معنا پیدا می کند/ مسئولین دلسوز در راس امور قرار گیرند

آیت الله اشرفی شاهرودی گفت: آزادی که در ظاهر دیده می شود، آن آزادی نیست که در هدف انقلاب وجود داشته باشد، آزادی در کشور ما در کنار جمهوری اسلامی معنا پیدا می کند که برای تحقق آن، ابتدا باید مسؤولین احساس مسؤولیت کنند و پس از آن نیز محیط های فرهنگی باید در این زمینه پیشرو باشند.

آیت الله اشرفی شاهرودی عصر امروز در کرسی نقد و بررسی با موضوع «آسیب شناسی سبک زندگی خانواده در جامعه امروز ما با تأکید بر فرهنگ اسلامی» در مشهد با ابراز تأسف از وضعیت موجود بر جامعه، گفت: انتظار بود که این انقلاب که بر خواسته از تعالیم دین اسلام و مذهب شیعی بود، بتواند علاوه بر تحول سیاسی، تحولات فرهنگی نیز در کشور ایجاد کند.

وی ادامه داد: اگر می توانستیم خانواده های خود را بر اساس تعالیم دینی تربیت کنیم و فرهنگ را نیز بر این اساس استوار سازیم، بهترین راه برای صدور انقلاب بود؛ اما به جای آن تحت تأثیر زندگی های غربی قرار گرفتیم.

استاد عالی حوزه علمیه خراسان به برنامه ریزی غرب برای انحراف جوانان اشاره کرد و عنوان داشت: وقتی نتانیاهو در سنای آمریکا فریاد می زند که جوانان ایرانی را دریابید و ماهواره های شهوت انگیز را در آنان رواج می دهند، نشان از هراس آنان از جوانان ایرانی دارد.

وی افزود: امروز فرهنگ ما این گونه شده که زن عاشق کار کردن است و از رسیدگی به فضای پویا و خوش زندگی برای فرزند و همسر خود بازمی ماند و همه بر آثار سوء این امر در روحیه او آگاه اند.

اشرفی با اشاره به علاقه زنان امروز به کار بیرون از منزل، تصریح کرد: در کنار آن، اشتباه بزرگی مرتکب شدند که فرزند کمتر زندگی بهتر که متأسفانه در جامعه ما نیز جا افتاده و خانم های ما دیگر حاضر به پذیرفتن مسؤولیت خانواده نیستند.

وی به وضعیت نامناسب حجاب در کشور و تأثیر آن بر بنیان خانواده ها اشاره کرد و اظهار داشت: خانم ها به چه اجازه ای با این وضع در خیابان ها ظاهر می شوند و باعث سردی مرد از خانواده و زندگی می شوند؟ برخی با صرف انرژی و احساس خود برای فرزندان دیگران در محیط های آموزشی، از تربیت فرزند خود باز می مانند و این امر باعث بروز برخی طلاق ها است.

این استاد عالی حوزه علمیه خراسان با بیان این که فضای موجود، محیط را برای گرایش به سمت باطل بیش از گرایش به حق فراهم آورده، تصریح کرد: وقتی در جامعه ای گناه و فساد رواج پیدا کند، بشر نیز که ترکیبی از عقل و هوای نفس است به سمت فساد گرایش پیدا می کنند.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر چگونگی مواجهه با این معضل، عنوان داشت: اگر مسؤولین ما احساس مسؤولیت کنند، می توانند جامعه را با همین برنامه هایی که در رسانه های عمومی در اختیاردارند و از طریق همین قوانینی که وجود دارد، جلوی بخشی از فساد را بگیرند.

اشرفی ادامه داد: در چنین شرایطی اگر خانواده ها بتوانند فرزندان خود را در خانواده به درستی تربیت کنند و آنان را در مقابل عوامل انحرافی در جامعه کنترل کنند، عامل مفیدی برای بهبود فرهنگ جامعه خواهد بود.

وی بیان داشت: آزادی که در ظاهر دیده می شود، آن آزادی نیست که در هدف انقلاب وجود داشته باشد، آزادی در کشور ما در کنار جمهوری اسلامی معنا پیدا می کند که برای تحقق آن، ابتدا باید مسؤولین احساس مسؤولیت کنند و پس از آن نیز محیط های فرهنگی باید در این زمینه پیشرو باشند.

استاد عالی حوزه علمیه خراسان با تأکید بر این که متأسفانه مسؤولین ما دلی به حال کشور نمی سوزانند، عنوان داشت: در دیدار با چند تن از مسؤولان گفتم که شما ثروت کشور را خرج آقایانی می کنید که هیچ اعتنایی در مقابل این همه مشکل در کشور ندارند؛ امروز، گرانی و فساد در جامعه مصیبت آفرین شده است و اگر بتوانیم مسؤولین دلسوز را در رأس امور قرار دهیم، شاید بتوان تأثیر مثبتی شاهد بود.

وی در پایان گفت: امروز مسؤولین ما به سراغ علما نمی آیند که بخواهند صحبت کرده و مشورت بگیرند

مسئولان براي تحکيم بنياد خانواده احساس مسئوليت کنند

آيت ا... اشرفي شاهرودي استاد برجسته حوزه علميه خراسان

مسئولان براي تحکيم بنياد خانواده احساس مسئوليت کنند

سهرابي -آيت ا... شيخ مصطفي اشرفي شاهرودي از استادان برجسته دروس خارج فقه و اصول حوزه علميه خراسان، با انتقاد از برخي عملکردها درباره خانواده تأکيد کرد: خانواده ها را بايد بر اساس تعاليم ديني استوار و به عنوان الگو به جهان معرفي کنيم که اين بهترين راه براي صدور انقلاب اسلامي است. در اين زمينه يعني براي ايجاد خانواده ديني وتحکيم آن لازم است مسئولان نيز احساس مسئوليت کنند.به گزارش خراسان، آيت ا... اشرفي که در جمع اعضاي پژوهشکده مجازي تربيت اسلامي مشهد و با موضوع «سبک زندگي خانواده در جامعه امروز با تأکيد بر فرهنگ اسلامي» سخن مي گفت، افزود: «انتظار اين بود که پس از انقلاب علاوه بر تحولات سياسي که ايجاد کرديم، بتوانيم تحولات فرهنگي شايسته اي را نيز به وجود آوريم اما کم تر توانستيم در اين بخش اقدامات مهمي را به ثمر برسانيم. در واقع خود کم بيني ما باعث شد هر چه از آن طرف آمد به ارزش تبديل شود».

بهترين راه صدور انقلاب

اين استاد برجسته حوزه علميه خراسان خاطرنشان کرد: «اگر بتوانيم روابط خانواده هاي خود را بر اساس تعاليم ديني استوار کنيم، به طور قطع اين بهترين راه براي صدور انقلاب است. اي کاش يک تحول فرهنگي در جامع رخ بدهد آن وقت مي توانيم تأثير اين تحول را بر جهان شاهد باشيم. اگر همين نگاه اسلام به خانواده را با مکتب هاي ديگر مقايسه کنيم، آيا واقعاً مي توان مکتب ديگري انتخاب کرد؟ اگر مسئولان احساس مسئوليت کنند، از طريق رسانه هاي گروهي که در اختيار دارند مي توانند اين تحول را ايجاد کنند. اگر چه فرصت هاي زيادي را از دست داده ايم اما نبايد آرام بنشينيم و تحول را هر کس بايد از خانواده خود شروع کند».آيت ا... اشرفي شاهرودي به تغيير جايگاه زنان در خانواده اشاره کرد و گفت: «الان فرهنگ ما اين گونه شده است که زنان سر کار مي روند و حضور نداشتن شان در خانه سبب مي شود از ايجاد فضايي پويا و آرام براي همسر و تربيت فرزند خود بازبمانند. وقتي با خانم هاي کارمند صحبت مي کنيم مي گويند يک بچه داريم که آن هم نصف روز را در مهد مي گذراند. با وجود چنين وضعيتي، پدر و مادر هم بايد منتظر باشند که در سنين پيري، آن فرزند آنان را به خانه سالمندان ببرد؛ زيرا آن چنان که بايد محبتي از سوي آنان دريافت نکرده است.وي با بيان خاطره اي از مواجهه يک طلبه با يک خانم بدحجاب، به شهادت طلبه آمر به معروف و ناهي از منکر اشاره کرد و گفت: «خانم ها با چه اجازه اي با اين وضع در خيابان ها ظاهر مي شوند و باعث سردي مردان به خانواده و زندگي خود مي شوند؟ وقتي در جامعه امري رواج پيدا کرد و فسادي رواج يافت، بشر نيز که ترکيبي از عقل و هواي نفس است و معمولاً هواي نفس بر او غالب مي شود، به فساد گرايش پيدا مي کند اما اگر مسئولان احساس مسئوليت داشته باشند، مي توان براي رفع اين مشکل اقدامات مهمي انجام داد.آيت ا... اشرفي با انتقاد از برخي که عنوان مي کنند بدحجابي ها را فقط بايد با کارهاي فرهنگي برطرف کرد گفت: نتيجه اش اين مي شود که در خيابان به روحاني ها توهين مي شود و مي گويند دين خشونت ندارد؛ دين در جاي خود خشونت هم دارد. برخلاف برخي که آزادي را به نحو ديگر تفسير مي کنند، آزادي در کشور ما در کنار جمهوري اسلامي قرار دارد.

مسئولان براي کشور دل بسوزانند

اين استاد دروس خارج فقه و اصول به اين که برخي براي به دست آوردن چند رأي بيشتر حاضرند حتي مذهب خود را نيز رها کنند، اشاره کرد و گفت: «در ديدار با چند تن از نامزدهاي رياست جمهوري به آنان گفتم ما از شما توقع نداريم که نماز شب يا زيارت عاشورا با صد لعن و صد سلام بخوانيد اما توقع داريم که ايراني باشيد و دل تان براي کشور بسوزد. مسئولان بايد دلسوز کشور باشند. برخي مسئولان ما کم تر براي کشور دل مي سوزانند.

افرادي بايد در رأس مسئوليت ها قرار گيرند که دلسوز جامعه باشند تا بتوان تحولي را شاهد بود.در ادامه اين جلسه آيت ا... اشرفي در پاسخ به سوالي درباره نقش حوزه هاي علميه در برابر مشکلات فرهنگي گفت: «حوزه هاي علميه قدرت اجرايي ندارند. از سوي ديگر مردم چندان به گفته هاي ما توجه نمي کنند.

من همين برنامه سمت خدا را نگاه مي کنم. اما خانواده ها چه قدر پاي اين صحبت ها مي نشينند؟ بايد شرايطي فراهم شود که مردم اين حرف ها را بشنوند»


تاریخ آخرین بروز رسانی : شنبه - 14 اردیبهشت 1393 ..::.. تعداد بازدید این صفحه : 1631
بازدیدامروز : 151
بازدید دیروز : 394
بازدید کل : 127610