قمری: 4 شوال 1441 21:15 - شنبه - 6 خرداد 1399
مهندس چمران در بیست و پنجمین نشست پژوهشکده بنیان: مدیریت شهید چمران، مدیریتی آمیخته با اصول تربیتی بود.

چمران در مشهد

اقدامات جهادی شهید چمران در لبنان هسته اولیه مقاومت اسلامی شد

رئیس بنیاد چمران شناسی گفت: اقدامات جهادی شهید چمران در لبنان هسته اولیه مقاومت اسلامی شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، مهدی چمران عصر امروز در نهمین همایش مثل چمران در تالار ابن هیثم دانشگاه شهید بهشتی مشهد در مورد مدیریت جهادی شهید چمران اظهار کرد: حرکت مدیریتی شهید چمران یک حرکت مدیریتی خاص بود که با اصول تربیتی آمیخته بود.

وی افزود: مدیریت ایشان تنها یک مدیریت اداری نبود بلکه مدیریتی بود که با تربیت انسان ها همگام بود.

چمران با اشاره به جنگ های داخلی لبنان تصریح کرد: در سال 1351 به صورت سری به لبنان رفتم و به سنگرهای شهید چمران سرکشی می کردم و می دیدم که ایشان در سخت ترین نقاط به دیدار رزمندگان لبنانی می رود و همراه ایشان نماز می خواند و از همان غذای آنان استفاده می کند و به این ترتیب هم روش زندگی را می آموخت و هم مدیریت خود را انجام می داد.

وی در ادامه افزود: شب عید که همه به دیدار خانواده ها می رفتند شهید چمران به سراغ یتیم های شیعی لبنانی می رفت و در مدرسه یتیم ها می ماند تا بچه های یتیم خاطره داشته باشند.

رئیس بنیاد چمران شناسی با بیان اینکه مدیریت شهید چمران مدیریتی بود که با سازماندهی تشکیلات منسجمی را به وجود می آورد، افزود: همین مدیریت ایشان از یتیمان لبنان جوانان مقاومت اسلامی را ساخت.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه شهید چمران حدود 15 سال در آمریکا زندگی می کرد، خاطرنشان کرد: ایشان می توانست در آمریکا زندگی خوبی داشته باشد چون یک دانشمند نمونه و کم نظیر بود اما وی مدت ها با خانواده خود در کاروان ها زندگی می کرد چون نمی خواست آن زندگی اشرافی را داشته باشد و قصد داشت در زمینه کارهای جهادی فعالیت کند.

وی با بیان اینکه اقدامات جهادی شهید چمران در لبنان هسته اولیه مقاومت اسلامی شد، عنوان کرد: مقاومت اسلامی آن روز با انقلاب اسلامی تشدید گرفت و حزب الله لبنان را به وجود آورد.

عضو شورای شهر تهران ایمان را نخستین پایه حرکت جهادی شهید چمران دانست و اظهار کرد: مدیریت جهادی شهید چمران علاوه بر اعتقادات دینی براساس علم استوار بود و علم او با اخلاص و خلوص و تقوایش هماهنگ بود.

وی با اشاره به دست نوشته های شهید چمران تصریح کرد: در دست نوشته های ایشان آمده است که من از کسی نمی هراسم و وقتی از خدا می ترسم در برابر جباران تاریخ سخن حق را می گویم.

چمران در ادامه افزود: زمانی که حادثه پاوه اتفاق افتاد کمونیست های ایرانی فهمیدند همان چمران در لبنان به ایران آمده و تهمت ها و دشنام ها را علیه او شروع کردند اما با وجود این باز هم در مدیریت جهادی ایشان خللی وارد نشد.

رئیس بنیاد چمران شناسی در خصوص مدیریت شهید چمران در ارتش افزود: مدیریت او در ارتش پاکسازی و اصلاح قوانین ارتش بود و ایشان یک حرکت اسلامی آغاز کرد.

وی با بیان اینکه مدیریت جهادی شهید چمران در زمان جنگ تحمیلی مدیریتی 100 درصد بوده است، خاطرنشان کرد: زمانی که تمام نقاط اهواز بمباران می شد ایشان به همراه مقام معظم رهبری ستاد جنگ های نامنظم را تشکیل دادند و هر فرمانی که می داد نخستین کسی که اجرا می کرد خود ایشان بود.

چمران افزود: ستاد جنگ های نامنظم هیچ زمانی تعطیل نبود و این ستاد شبانه روزی آماده خدمت رسانی بود.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه مدیریت شهید چمران همیشه سازماندهی شده بود، ابراز کرد: مدیریت ایشان مدیریت دستوری که بگوید چنین کن و چنان کن نبوده است.

رئیس بنیاد چمران شناسی در پایان با بیان اینکه مدیریت اداری شهید چمران همانند مدیریت ایشان در جنگ بوده است، یادآور شد: ایشان به خوبی اهواز را می شناخت و در جای خود قرار می داد و مدیریت ایشان نیز مدیریتی عالمانه و با تخصص بود.

مدیریت شهید چمران از جنس مدیریت مبتنی بر تغییرات در انسان ها بود

خبرگزاری بسیج: رییس بنیاد شهید چمران گفت: مدیریت جهادی او علاوه بر اعتقادات بر مبنای علم نیز استوار بود، علم او با ایمان، زهد و تقوا هماهنگ بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج از خراسان رضوی، مهدی چمران در همایش "مثل چمران" که با حضور 700 استاد بسیجی دانشگاه های استان در تالار ابن هیثم دانشگاه فرهنگیان شهید بهشتی مشهد برگزار شد، اظهارکرد: مدیریت مصطفی از جنس اداره کردن یک سازمان نبود، او برای مدیریت خود مبانی داشت و این مبانی با تقوا درآمیخته بود.

برادر شهید چمران بیان کرد: آن شهید در شرایطی که حائز سطوح عالی تحصیلی در آمریکا و بهترین زندگی برای وی در این کشور فراهم بود، به مصر عزیمت کرد و سازمان مخفی بر ضد حرکتهای ستم شاهی پهلوی را تشکیل داد و در لبنان هم در کنار امام موسی صدر جریاناتی نظیر حرکت المحرومین و مقاومت اسلامی و سازمان نظامی حرکت امل را پایه گذاری کرد.

وی گفت: شهید چمران با پیروزی انقلاب به کشور بازگشت و علاوه بر مناصبی نظیر وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ، معاون نخست وزیر و نماینده امام خمینی (ره) در امور ارتش، نمایندگی مجلس شورای اسلامی و غیره خدمات بسیاری انجام و مجاهدتهای زیادی در دفاع از سرحدات کشور در برابر دشمن متجاوز بعثی نشان داد که از مصادیق بارز آن می توان به تشکیل ستاد جنگهای نامنظم، نبرد پاوه و دهلاویه اشاره کرد.

مهدی چمران ادامه داد: شهید چمران با برخورداری از ویژگی بارز مدیریت جهادی در کشورهای مختلف اعم از ایران و لبنان نیروهای بسیار مستعد و توانمند تربیت و آموزش داد که خود در عرصه عمل سرمنشاء رشادتهای بسیار در مقابله با رژیم غاصب صهوینیستی و دشمن متجاوز شد.

وی بیان کرد: حرکت مدیریتی شهید چمرانی بر مبانی اصولی و از جمله اصول تربیتی استوار بود.

رییس بنیاد شهید چمران عنوان کرد: برای اینکه بتوانیم دانشگاه ها را چمران ساز کنیم در درجه اول باید عالم و سپس ایمان داشته باشیم.

وی افزود: مدیریت او اینگونه بود که از بچه های یتیم نیروهایی زبده ساخت که با سلاح اندک به جنگ دشمن می رفتند.

برادرشهید چمران پایه های اصلی حرکت و مدیریت جهادی را نیت خالص، ارتباط باخدا، خشوع در برابر پروردگار بیان و اظهار کرد: اگر این روحیه به وجود آمد خداوند در همه میدان ها اعم از مدیریت کشور و مدیریت علمی، سیاسی، اجتماعی و تعاملات جهانی کمک خواهد کرد و راه ها را بر روی بندگان خود خواهد گشود.

خبرگزاری بسیج: دبیر همایش شهید چمران در خراسان رضوی گفت: همایش چمران در ۲۸ خرداد به مناسبت گرامیداشت روز بسیج اساتید در مشهد برگزار می شود.

احمدآبادی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری بسیج در خراسان رضوی اظهار کرد: این همایش با شعار مثل چمران با موضوعیت شهید چمران اسوه فرهنگ و مدیریت جهادی در تالار ابن هیثم مشهد برگزار خواهد شد.

ایشان عنوان کرد: هدف این همایش همزمان با گرامیداشت روز بسیج اساتید و سالگرد شهید چمران است و با عنوان اینکه این شهید الگوی مناسبی برای اساتید باشد و بتوانند راه وی را ادامه دهند.

وی بیان کرد: این همایش با حضور 700نفر از بسیج اساتید استان و دانشگاه ها در تربیت معلم شهید بهشتی مشهد برگزار می شود.

احمدآبادی ادامه داد: در کنار این همایش نمایشگاه کتاب وعکس از اثار وفعالیت های شهید چمران برای علاقمندان دایراست و این همایش با مشارکت پژوهشکده تربیت اسلامی بنیان- بسیج اساتید- بسیج دانشجویی وطلاب- بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس- دانشگاه های استان و فرهنگسرای پایداری است.

وی درپایان افزود: این همایش با حضور مسئولین استان و برادر شهید چمران برگزار خواهد شد

رئیس شورای عالی استان ها: مدیریت شهید چمران، مدیریتی آمیخته با اصول تربیتی بود.

رئیس شورای عالی استان ها گفت: مدیریت جهادی شهید چمران مدیریت دستوری چنین کن و چنان کن نبوده است و بر اساس علم و ایمان استوار بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی صبح توس، مهدی چمران امشب در در نهمین همایش «مثل چمران» در دانشگاه شهید بهشتی مشهد با اشاره به مدیریت جهادی شهید چمران اظهار کرد: مدیریت ایشان یک مدیریت اداری نبود بلکه مدیریتی همراه با تربیت انسان ها و آمیخته با اصول تربیتی بود.

وی با بیان اینکه مدیریت جهادی شهید چمران از یتیمان لبنان جوانان مقاومت اسلامی را ساخت، ابراز کرد: اقدامات جهادی شهید چمران در لبنان هسته اولیه مقاومت اسلامی شد.

چمران خاطرنشان کرد: ایشان می توانست در آمریکا زندگی خوبی داشته باشد چون یک دانشمند نمونه و کم نظیر بود اما وی مدت ها با خانواده خود در کاروان ها زندگی می کرد چون قصد داشت در زمینه کارهای جهادی فعالیت کند.

وی پایه های اصلی حرکت و مدیریت جهادی را نیت خالص، ارتباط باخدا، خشوع در برابر پروردگار بیان و اظهار کرد: اگر این روحیه به وجود آمد خداوند در همه میدان ها اعم از مدیریت کشور و مدیریت علمی، سیاسی، اجتماعی و تعاملات جهانی کمک خواهد کرد و راه ها را بر روی بندگان خود خواهد گشود.

عضو شورای شهر تهران ایمان را نخستین پایه حرکت جهادی شهید چمران دانست و اظهار کرد: مدیریت جهادی شهید چمران علاوه بر اعتقادات دینی براساس علم استوار بود و علم او با اخلاص و خلوص و تقوایش هماهنگ بود.

چمران با بیان اینکه مدیریت جهادی شهید چمران در زمان جنگ تحمیلی مدیریتی ۱۰۰ درصد بوده است، افزود: ایشان در زمان جنگ، ستاد جنگ های نامنظم را تشکیل دادند و هر فرمانی که می داد نخستین کسی که اجرا می کرد خود ایشان بود.

عضو شورای شهر تهران در پایان خاطرنشان کرد: مدیریت شهید چمران مدیریت دستوری که بگوید چنین کن و چنان کن نبوده است

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد در گفت و گو با صبح توس :

شاگردان تجدید آورده ی مسیر مصطفی چمران هستیم

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد گفت: آشنایی دانشگاه ها با الگوهای مدیریت جهادی در روند حرکت علمی جامعه تاثیر گذار است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد در حاشیه مراسم “مثل چمران” که امروز در مشهد برگزار شد به خبرنگار صبح توس گفت: یکی از عناصر برجسته کشور ما دانشگاه است که این عنصر به عنوان تربیت کننده دانشجویان کشورمان هرچه بیشتر با الگوهای مدیریت جهادی آَشنا بشود می تواند در روند حرکت علمی جامعه تاثیر بیشتری داشته باشد.

اخلاقی ضمن بیان اینکه بسیج اساتید فرصت بسیار مناسبی را جهت آشنایی دانشگاهیان با الگوهای برجسته همچون شهید چمران فراهم کرده است، افزود: خیلی شایسته نیست که امثال بنده بخواهیم در خصوص شخصیت بزرگواری مانند شهید چمران که الگوی عاشقان به ارزش های اسلامی است سخن بگوییم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: ما شاگردان تجدید آورده مسیر مصطفی چمران هستیم و تمام تلاش ما این است که بتوانیم با تمام تلاش گامی در جهت حرکات آن بزرگوار برداریم.


تاریخ آخرین بروز رسانی : شنبه - 7 تیر 1393 ..::.. تعداد بازدید این صفحه : 1250
بازدیدامروز : 134
بازدید دیروز : 394
بازدید کل : 127610